Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Stavba elektrického ohradníku: Tipy a triky pro snadnější a efektivnější instalaci

Stavba elektrického ohradníku: Tipy a triky pro snadnější a efektivnější instalaci

Elektrické ohradníky jsou neocenitelným nástrojem pro chovatele a majitele pozemků, kteří potřebují efektivně chránit svá zvířata, majetek nebo úrodu. Jsou využívány jak k ochraně před predátory, tak k omezení pohybu zvířat na určitém území. Tento článek vás provede plánováním, nákupem potřebného vybavení, samotnou instalací a následnou údržbou elektrického ohradníku. Přinášíme vám shrnutí těch nejdůležitějších informací k zajištění funkční a spolehlivé ohrady.

Plánování a příprava instalace elektrického ohradníku

Před samotnou instalací je potřeba promyslet, kde bude elektrický ohradník umístěn a k jakému účelu má sloužit. Dále byste si měli vytvořit mapu pozemku a určit hranice, kde bude ohradník instalován, stejně jako umístění bran a přístupových bodů, aby byl zajištěn snadný přístup do ohrazeného prostoru. Důkladná teoretická příprava se vyplatí, protože předejdete zbytečným problémům a zajistíte, že váš elektrický ohradník bude fungovat přesně tak, jak má.

Základní komponenty elektrického ohradníku

K instalaci elektrického ohradníku budete potřebovat hned několik komponentů. Mějte přitom na paměti, že je důležité investovat do kvalitních materiálů, které vydrží dlouhodobé používání a nepříznivé klimatické podmínky, kterým je ohrada často vystavena.

Mezi základní součásti elektrického ohradníku patří:

Náš tip: K sestavení elektrické ohrady doporučujeme používat originální příslušenství z naší nabídky, které je plně kompatibilní s dalšími fencee výrobky. Pokud máte rádi jednoduchá řešení, vyberte si jednu z kompletních sad elektrického ohradníku, ve které naleznete veškeré nezbytné komponenty k instalaci ohradníku.

Přejít rovnou k produktům V naší nabídce kompletních sad elektrického ohradníku najdete sady ohradníku pro malá i velká zvířata. Kompletní sady elektrické ohrady jak na ochranu zvířat, tak na ochranu pozemku a úrody proti škůdcům a lesní zvěři, jako je kuna, vydra, zatoulaný jelen nebo srnka. Všechny kompletní sety elektrického ohradníku byly navrženy tak, aby co nejvíce vyhovovaly vašim potřebám…

Číst více

V čem mít jasno před výběrem a instalací elektrického ohradníku

Ještě než se pustíte do samotné instalace, měli byste mít přehled o následujících kritériích, které vám pomohou s nákupem potřebného vybavení pro sestavení elektrické ohrady.

Mezi faktory ovlivňující výběr generátoru i samotnou instalaci elektrického ohradníku patří:

  • Účel ohrady – má ohradník sloužit k ochraně zvířat před predátory, majetku a úrody před škůdci nebo k omezení pohybu zvířat? Elektrický ohradník má mnoho využití, a záleží jen na vašich specifických potřebách, jaký bude jeho hlavní účel.
  • Druh zvířat – každé zvíře má jinou velikost, citlivost i odpor kůže. Tyto okolnosti je třeba zohlednit při výběru ohradníku, jelikož různá zvířata vyžadují odlišnou výšku a napětí ohradníku.
  • Velikost ohrady – délka ohrady se odvíjí od velikosti ohrazovaného pozemku a druhu zvířete, pro které (či proti kterému) ohradu stavíte. Zatímco v některých případech bude stačit délka ohrady do 300 m, jindy je potřeba více než 1000 m.
  • Okolní terén – platí, že čím delší ohrada a náročnější terén, tím výkonnější generátor je potřeba. Hustota porostu kolem ohrady ovlivňuje i optimální výšku ohradníku.
  • Přístup k elektrickému proudu – pokud víte, že se v okolí elektrického ohradníku nachází zásuvka, můžete sáhnout po síťovém zdroji. V opačném případě zvolte kombinovaný zdroj elektrického ohradníku, který lze napájet ze sítě 230 V i z baterie 12 V.
  • Moderní funkce – závěrem si udělejte jasno v tom, zda si vystačíte pouze se základními funkcemi, nebo oceníte pokročilé moderní funkce, jako je možnost dálkového ovládání elektrického ohradníku díky produktům Chytré Farmy fencee.

Instalace elektrického ohradníku od A do Z

Máte vše potřebné? Pak se můžete pustit do samotné stavby elektrického ohradníku. Pokud se budete držet níže uvedeného postupu a pokynů uvedených v návodech k jednotlivým komponentům, bude pro vás instalace elektrického ohradníku hračka. V případě, že si s instalací nechcete dělat hlavu a raději byste celý proces nechali na profesionálech, můžete využít služeb profesionální montážní firmy.

Příprava terénu a instalace vodičů

Nejprve je potřeba připravit terén v místě plánované instalace tak, aby byl upravený a bez překážek, jako jsou kameny nebo hustá vegetace. V opačném případě riskujete snížení účinnosti ohrazení a nadměrnou spotřebu baterie generátoru u kombinovaných zdrojů.

Dále pokračujte instalací sloupků, případně kůlů či tyček. Umístěte je do pravidelných rozestupů a pevně je ukotvěte v zemi, aby byl ohradník stabilní. Ideální rozestup mezi jednotlivými sloupky, tyčkami a kůly je zhruba 3–7 m. Jakmile jsou na místě, můžete začít natahovat vodiče.

Jednotlivé vodiče propojte pomocí originálních spojek. Dále se vám bude hodit propojovací kabel pro spojování jednotlivých řad vodičů. Vodiče by měly být napnuté mezi sloupky ve výšce, která se odvíjí od druhu zvířat, pro která či proti kterým je ohradník určen. K upevnění vodičů použijte kvalitní izolátory, které zajistí izolaci od země a udrží vodiče ve správné poloze. Izolátory připevněte na sloupky tak, aby vodiče nebyly v kontaktu se zemí ani s žádnými předměty, které by mohly způsobit ztrátu napětí na ohradníku. Pokud chcete minimalizovat riziko prověšení vodičů a jejich kontaktu se zemí, použijte napínáky.

Pozor! Chystáte-li se instalovat ohradníkovou síť, neopírejte její nevyužitou část o strom, budovu ani plot. Zbytečně byste způsobili únik napětí do země a s ním i ztrátu celkového napětí na ohradě.

Připojení zdroje a uzemnění ohradníku

V následujícím kroku připojte vodiče ke zdroji napájení. Generátor musí být umístěn na suchém místě. Nikdy jej nepokládejte na zem do vlhkého či mokrého prostředí a nevystavujte ho souvislému proudu vody. To platí obzvlášť v případě, kdy potřebujete instalovat elektrický ohradník kolem jezírka nebo rybníčku. Ideální je připevnit generátor pomocí DIN lišty do svislé polohy kolmo ke stěně, a to do výšky minimálně 20 cm nad zemí. Výsledkem by mělo být, že bude generátor dobře přístupný pro vás, ale současně v dostatečné vzdálenosti od dětí a zvířat. K zajištění dokonalého propojení mezi zdrojem a ohradou doporučujeme použít vysokonapěťový kabel.

Klíčovým předpokladem bezpečně fungujícího elektrického ohradníku je také správné uzemnění. K uzemnění použijte dobře vodivé nerezové zemnící tyče a zvolte co možná nejvlhčí stanoviště. Tyče zatlučte minimálně 1 m hluboko. Pro větší ohrady, na suchých pozemcích s nižší elektrickou vodivostí nebo při nedostatečné funkčnosti ohrady je vhodné použít vícebodové uzemnění. Přídavné zemnící tyče rozmístěte zhruba 3 m od sebe. Nezapomeňte ani na instalaci bleskojistky, která v případě bouřky svede přepětí do uzemnění a ochrání tak generátor před poškozením. Chcete-li používat generátor v prostorách se zvýšeným nebezpečím požáru a uvnitř budov, je instalace bleskojistky dokonce vaší povinností. Detailní návod, jak uzemnit elektrický ohradník, naleznete v Poradně.

DIN lišta pro uchycení generátoru elektrického ohradníku, 200 mm

DIN lišta pro snadné upevnění generátoru elektrického ohradníku na zeď. Pozinkovaný…

349 Kč s DPH Skladem více než 5 ks
Detail produktu

Kontrola ohradníku a průběžná údržba

Nakonec proveďte důkladnou kontrolu celého systému. Přesvědčte se, že všechny vodiče jsou správně napnuté, izolátory pevně drží, žádný vodivý předmět se nedotýká vody, uzemnění funguje a z generátoru vychází proudové impulsy. Pomocí digitální nebo diodové zkoušečky také ověřte, zda je napětí v systému dostatečné a rovnoměrně rozložené. Výše minimálního napětí elektrického ohradníku se odvíjí od konkrétního zvířete.

Vše funguje, jak má? Pak máte hotovo. Nezapomeňte však, že úspěšnou instalací péče o elektrický ohradník nekončí, ale naopak začíná. Každý provozovatel elektrického ohradníku odpovídá za jeho provoz a měl by alespoň jednou denně kontrolovat generátor a celé zapojení. Kontrola ohrady zahrnuje prohlídku generátoru i vodičů a měření minimální hodnoty napětí. Hodláte-li elektrický ohradník využívat celoročně, počítejte kromě běžné údržby také s nutnou přípravou elektrického ohradníku na zimu.

Náš tip: Rádi byste omezili čas spojený s kontrolou a údržbou elektrického ohradníku? Máme pro vás skvělé řešení. Pořiďte si chytrý RF generátor, Wi-Fi generátor nebo LTE generátor, které nabízejí možnost dálkového ovládání pomocí aplikace fencee Cloud, a mějte vaše ohrady pod kontrolou, ať už se budete nacházet kdekoli. Ušetříte si mnoho úsilí, které byste jinak vynaložili na obíhání kolem ohrady, a získáte čas na zasloužený odpočinek.

Láká vás možnost ovládat a kontrolovat elektrické ohradníky, ať už jste jakkoliv daleko? Nové celulární LTE zdroje fencee jsou tu přímo pro vás. Přečtěte si, jaké technologie tato inovativní řada generátorů využívá a co jsou její další přednosti. Součástí článku je i srovnání zdrojů fencee Cellular DUO EDC s dalšími chytrými generátory.

Číst více

Shrnutí nejčastějších chyb při instalaci elektrického ohradníku a jak se jich vyvarovat

Z naší mnohaleté praxe v oboru víme, které chyby se při instalaci elektrického ohradníku opakují nejvíce. Zde jsou příklady těch nejčastějších z nich a jak se jim vyhnout:

  • Neupravený terén – před instalací je nutné terén důkladně připravit. Zejména odstraňte trávu, keře a stromy, které by se mohly ohradníku dotýkat.
  • Chybná instalace vodiče – vodiče musí být správně napnuté a upevněné pomocí izolátorů.
  • Použití poškozených izolátorů – vyměňte za originální a vysoce odolné izolátory.
  • Spojování vodiče pomocí uzlů – používejte originální spojky místo uzlů.
  • Nedostatečná vodivost – propojte vodiče ohradníku každých 200 m pomocí propojovacího kabelu.
  • Nízké napětí – na každém místě ohradníku by mělo být minimální napětí 2 500 V, případně 3 000 V u méně citlivých zvířat.
  • Špatné uzemnění – zajistěte kvalitní uzemnění pomocí zemnících tyčí, které nerezaví. Perfektní volbou jsou tyče z pozinkované nebo nerezové oceli.
  • Umístění generátoru na zem – generátor by měl být umístěn na DIN lištu, aby byl chráněn před vlhkostí.
  • Absence výstražné tabulky – úseky elektrického ohradníku podél veřejné komunikace označte výstražnou tabulkou „Pozor elektrický ohradník”.

Abyste se zbytečným chybám vyvarovali, doporučujeme zhlédnout také následující videonávod, ve kterém vám průběh instalace názorně ukážeme.

Stále si nevíte rady?

Pokud je ohrada z nějakého důvodu nefunkční, zkuste se nejprve ujistit, že problém není způsoben slabou baterií zdroje či nedodržením pokynů uvedených v tomto článku a v návodech, které jsou součástí všech balení našich výrobků. Můžete si také projít Reklamační desatero, díky kterému snáz identifikujete možnou závadu. Pokud si stále nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit na telefonním čísle +420 730 893 827 nebo e-mailové adrese info@fencee.cz. Rádi vám s instalací ohradníku poradíme individuálně.

Více tipů technického rázu, které se týkají nejen správného výběru a instalace elektrického ohradníku, naleznete v Poradně. Zajímají-li vás zkušenosti našich zákazníků, průvodce výběrem ohradníku dle druhu zvířete a různé možnosti využití elektrického ohradníku, přečtěte si některý z dalších blogových článků.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.