Zpět nahoru
Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Jak ochránit stromky proti okusu zvěří

Uvádí se, že zvěř zahubí okusem, loupáním kůry či vytloukáním až třetinu nově zasazených stromů a je tak škodlivější než kůrovec. Zajímá vás, jak ochránit před těmito škůdci stromky ve vaší zahradě, sadu či lesní školce? Na následujících řádcích vám představíme efektivní možnosti ochrany a pomůžeme vám se správným výběrem a instalací elektrického či pachového ohradníku.

Která zvířata páchají škody na stromcích

Mladým stromkům škodí spásání listů, okus větviček i loupání kůry, kterého se dopouští vysoká zvěř. V takto poškozených stromech se postupem času šíří hniloba od kmene až do výšky zhruba 4 metrů. Kmeny i celé stromy jsou znehodnocené a pomalu uhnívají.

Mezi nejčastější škůdce stromů patří srnky, daňci, jeleni nebo mufloni. K největším škodám dochází především v období vegetačního klidu, které trvá od 1. listopadu do 31. března. V těchto měsících má zvěř nouzi o potravu, a tak se uchyluje k okusování stromků v lesních školkách, sadech, lesích i zahradách. Ohroženy jsou nejen listnaté stromy, jako například jasan či javor, ale také jehličnaté stromy, například jedle. V bezpečí nejsou ani vinohrady – srnky požírají plody vinné révy, listy i zelené letorosty. O ochraně vinohradu před srnkami jsme vám již psali.

Problémem není jen okus stromů, ale také vytloukání paroží vysoké zvěře. Vytloukáním čili třením paroží o kmeny stromů dochází k poškozování kmenů mladých stromků a zbavování kůry. To způsobuje oslabení stromu a jeho postupný úhyn.

Nevíte si rady s útoky srnek a srnců na vinohrad? Připravili jsme si pro vás mnoho užitečných tipů, které vám pomohou předejít zbytečným škodám na úrodě. Přečtěte si, jak své vinice spolehlivě chránit pomocí elektrického ohradníku.

Číst více

Jak zabránit srnkám, jelenům a daňkům v okusu dřevin

Jelikož se zvěř k okusu dřevin uchyluje v době, kdy nemá dostatek potravy, jako první řešení se nabízí přikrmování lesní zvěře v zimě. Pokud srnkám, jelenům a daňkům necháte v krmelci pár jablek, hrušek, brambor či mrkví, určitě ničemu neuškodíte. Je však lepší se předem poradit se správcem daného lesa. Nicméně, vzhledem k počtu lesní zvěře, tento dobrý skutek váš problém pravděpodobně nevyřeší.

Další možností, jak se okusu stromků bránit, je použití mechanické ochrany. Vyzkoušet můžete různá pletiva, ochranné sítě proti zvěři, lesní oplocenky nebo ochranné tubusy. Lesní oplocenky mají své výhody, ale zároveň vyžadují neustálou kontrolu a údržbu. V opačném případě se stávají neefektivní a zároveň nebezpečnou překážkou, do které se vysoká zvěř může zaplést a ublížit si.

Benefitem polypropylenových ochranných tubusů je jejich nízká hmotnost. Na druhou stranu mohou v horkých dnech způsobit přehřátí stromku. Jestliže se rozhodnete pro tubus, vybírejte takový, která má v sobě ventilační otvory. Pokud ale hledáte opravdu spolehlivé řešení, vsaďte na elektrické ohradníky.

Ochrana stromů s pomocí elektrických ohradníků proti zvěři

Elektrický ohradník je fyzická i psychická bariéra, která představuje dlouhodobé a bezpečné řešení. Funguje jako plašič zvěře při ochraně pozemků se stromy, zemědělskými plodinami a při ochraně hospodářských zvířat před predátory.

Velkou výhodou elektrických ohradníků proti zvěři je odolnost vůči povětrnostním podmínkám a vodotěsnost. Za zmínku stojí také jejich bezpečnost. Elektrické ohradníky nezpůsobují zvířatům žádná zranění. Elektrický impuls je však natolik nepříjemný, aby odehnal vysokou zvěř od všech nežádoucích míst včetně sadů, školek, zahrad nebo ohrazených částí lesa.

Výběr elektrického ohradníku pro srnky, daňky a jeleny

Výběr elektrického ohradníku je potřeba přizpůsobit několika faktorům. V první řadě záleží na tom, pro které zvíře ohradník potřebujete. Vysoká zvěř patří mezi méně citlivá zvířata, která ohradníky s nižším napětím pravděpodobně neodradí. Proto je potřeba volit z nabídky silnějších zdrojů elektrického ohradníku určených právě srnkám, jelenům, daňkům a další lesní zvěři. Dále je třeba zhodnotit délku porostu, který se nachází v bezprostřední blízkosti budoucího ohrazení. Platí že čím delší a hustší porost je, tím silnější generátor bude potřeba.

I způsob napájení elektrické ohrady hraje důležitou roli. Pokud nemáte v místě, kde se elektrické ohrazení bude nacházet, přístup k síti, vybírejte z kombinovaných generátorů elektrického ohradníku. V opačném případě můžete vybírat ze síťových zdrojů pro elektrický ohradník. Další možnost výběru je z nabídky rozdělené do jednotlivých modelových řad generátorů dle funkcí. Najdete tu také chytré elektrické ohradníky, které lze ovládat pomocí aplikace fencee Cloud v mobilním telefonu odkudkoli na světě. Jedinou podmínkou je přístup k internetu.

Set elektrického ohradníku Chytrá Farma - RF zdroj 10 J - WiFi Gateway - Monitor MX10 ZDARMA

Sada chytrého elektrického ohradníku s kombinovaným RF generátorem energy DUO RF EDX100 s…

13 499 Kč s DPH Skladem
Detail produktu

Kromě zdroje elektrického ohradníku budete potřebovat také další příslušenství, jako jsou sloupky, vodiče, bleskojistky, vchodové brány nebo napínáky a pružiny. Chcete-li si ušetřit starosti s výběrem jednotlivých součástí ohradníku, vsaďte na kompletní sady elektrického ohradníku proti lesní zvěři. Najdete v nich vše, co k základní instalaci potřebujete. Jestliže tápete, s výběrem a sestavením elektrického ohradníku proti lesní zvěři vám pomůže náš další článek.

Instalace elektrického ohradníku proti srnkám, jelenům a daňkům

Instalaci elektrického ohradníku proti okusu vysokou zvěří snadno zvládnete a nezabere vám ani příliš času. Stačí se držet přiloženého návodu a vyhnout se nejčastějším chybám. Zároveň je potřeba zvolit správnou výšku elektrického ohradníku. Ohradníky proti vysoké zvěři by měli mít 4 vodiče ve výškách 35, 60, 90 a 120 cm.

Dále je nezbytné zvolit vhodný vodič. Pro srnky, jeleny a daňky jsou nejlepší volbou lanka a pásky signální modré barvy, která je pro zvěř dobře viditelná. Také se jedná o barvu, která se běžně v přírodě nevyskytuje, a proto působí jako optická bariéra. Vyzkoušet můžete jeden z následujících vodičů:

Poté je potřeba tyto vodiče správně upevnit. S tím vám pomohou například sklolaminátové ohradníkové tyčky a sloupky. Do rohů ohrady vám doporučujeme umístit pevné dřevěné kůly nebo kůly z recyklovaného plastu.

Další variantou vodiče, který zabrání vysoké zvěři ve vstupu do sadů či školek, je vodivá ohradníková síť nejen proti lesní zvěři. Jedná se o velmi pevný a odolný způsob ohrazení, který je zároveň mobilní a lze ho snadno přemisťovat. Instalace ohradníkové sítě je velmi snadná a rychlá a nebudete k ní potřebovat ani nářadí.

S instalací vám pomůže článek o správné instalaci elektrického ohradníku nebo rubrika základní instalace v poradně. Zhlédnout můžete také naše výukové video o základní montáži elektrické ohrady. A pokud byste si přeci jen nevěděli rady nebo upřednostňujete profesionální instalaci od odborníků, neváhejte se obrátit na některého z našich zkušených partnerů. Celý ohradník sestaví, uvedou do provozu a seznámí vás s jeho ovládáním.

Ochrana dřevin za pomoci pachových ohradníků proti zvěři

Pachové ohradníky neboli chemické ohradníky představují rychlé, levné a účinné řešení k minimalizaci škod způsobených okusem zvěří. Využít je lze v jakémkoli terénu včetně hůře přístupných míst s velmi hustou vegetací. Zápach uvolňují do okolí ohrady díky UV záření, které na ně působí. Tím odhánějí zvěř od míst, kde může způsobovat škody. Důležité je zvolit správný pachový koncentrát pro konkrétní zvíře – obvykle se jedná o imitaci pachu přirozeného predátora.

Máte už dost škod způsobených zvěří? Máme pro vás řešení. Kombinace pachového a elektrického ohradníku je maximální možnou ochranou vašeho majetku, úrody i hospodářských zvířat před zvířecími škůdci a predátory.

Číst více

Příslušenství pro sestavení pachové ohrady

Sestavení pachového ohradníku na srnky, jeleny nebo daňky je jednoduché a zvládne to každý. Jsou k tomu potřeba tyto komponenty:

  • Dřevěný kůl – jejich počet se odvíjí od délky ohrady. Rozestupy mezi jednotlivými kůly by měly být maximálně 5 metrů, aby byla zajištěna nejvyšší možná účinnost pachové ohrady.
  • Adaptér pro nosič – ochrana nosiče BIO10-PO před deštěm či mechanickým poškozením.
  • Nosič pachové látky – v nabídce máme 3 druhy nosičů, přičemž každý má jiné vlastnosti a možnosti využití.
  • Koncentrát pachového ohradníku proti vysoké zvěři – koncentrát pachové látky ve spreji, který je účinný v boji proti vytloukání paroží nebo při ničení a okusu dřevin a mladých stromků. Efektivní je také v blízkosti veřejných komunikací.

Jak na instalaci pachového ohradníku proti lesní zvěři

V okolí školky či sadu rozmístěte dřevěné kůly, na které přišroubujte adaptéry pro nosič pachového ohradníku. Využít k tomu můžete také větve či kmeny stromů v okolí nebo sloupky plotu. Do každého adaptéru zasuňte nosič pachové látky nebo aplikujte nosič pachu ve spreji. Nosiče lze použít i bez adaptéru, nicméně jeho použití funguje jako ochrana před deštěm. Díky tomu lze výrazně prodloužit účinek pachového ohradníku.

Koncentrát pachového ohradníku proti vysoké zvěři aplikujte do nosiče ve třech bodech po dobu jedné sekundy. A je hotovo. Takto je pachový ohradník připraven k ochraně vašich stromků přibližně na 3 měsíce. Aby byla pachová bariéra znovu obnovena, je potřeba aplikaci koncentrátu opakovat cca 4× ročně.

Upozornění! Pracujete s chemikáliemi. Při instalaci chemické ohrady používejte ochranné rukavice, abyste zabránili kontaktu s kůží.

Podrobnější informace o výběru a instalaci pachového ohradníku proti srnkám a také o jeho benefitech či slabých stránkách si můžete přečíst v našem dalším článku.

Jestliže hledáte způsob, jak ochránit své pole, zahrádky, pastviny nebo vinohrady před srnami a potřebujete poradit s výběrem ohradníku, jste na správném místě. V tomto článku se dozvíte, jaký typ ohradníku zvolit a jak nejlépe ochránit své pozemky.

Číst více

Kombinace elektrického a pachového ohradníku jako nejefektivnější ochrana proti okusu zvěří

Chcete mít jistotu, že jsou vaše stromky ve 100% bezpečí? Pak je kombinace pachového a elektrického ohradníku tou nejspolehlivější ochranou. Jak pachový, tak elektrický ohradník fungují na odlišném principu. Jsou také jinak účinné. Vzájemně tak eliminují své slabosti a díky tomu se perfektně doplňují.

Pokud se například stane, že si zvěř na pach chemické ohrady zvykne a začne ho ignorovat, pachový ohradník ztratí svoji účinnost. To se po určitém čase může dít, a právě proto přichází na řadu elektrický ohradník umístěný v bezprostřední blízkosti, který zvěř spolehlivě odežene.

Takováto kombinace pachového a elektrického ohradníku se nejvíce vyplatí v rozmanitém terénu. Elektrický ohradník umístíte do snáz přístupných míst s rovným terénem a nižším porostem a pachové ohradníky instalujete do špatně dostupného terénu s bujnou vegetací.

Pokud už elektrický či pachový ohradník vlastníte a chcete své zabezpečení vylepšit, můžete si ten druhý pořídit zvlášť. V opačném případě doporučujeme vsadit na jednu z kompletních sad elektrického a pachového ohradníku. K ochraně stromků před vysokou zvěří se nejvíce hodí následující dvě sady:

Stále si nevíte rady

Pokud jsme vám nezodpověděli všechny dotazy, neváhejte nás kontaktovat. K dispozici jsme vám na telefonním čísle +420 730 893 828 a také na e-mailové adrese info@fencee.cz. Odpovědi na nejčastější otázky najdete v poradně a mnoho zajímavých informací se dočtete také na našem blogu. Jsme česká firma zabývající se vývojem a výrobou elektrických ohradníků již 20 let. Svěřte nám ochranu vašich stromků, úrody i hospodářských zvířat.

Líbí se vám tento článek? Sdílejte ho prosím :)

Komentáře ke článku

Vložit komentář

Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou

*
*
*
Více informací o tom, jak zpracováváme osobní údaje
najdete v našich Zásadách zpracování osobních údajů.

Odebírejte novinky a už vám nic neunikne.

Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.

Sledujte nás na
sociálních sítích


Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.