Přečtěte si o benefitech a komfortu chytrého elektrického ohradníku fencee podle slov uznávaného chovatele Shetlandských ovcí pana Romana Cieslara.
Návštěva kuny v autě – zdánlivě banální situace, která vás může přijít pořádně draho. Překousané kabely elektroinstalace, hadičky, izolace i manžety všeho druhu. V autoservisu se opravy takových škod dokáží vyšplhat až k desetitisícům, nemluvě o tom, že se kuny velmi rády vrací. Jak se tedy kuny zbavit nadobro? Pojďte se s námi podívat na osvědčená doporučení a rady – víme, co funguje.
Kuna skalní, v minulosti nazývána také kuna domácí, je středně velký živočich s dlouhým huňatým ocasem a čokoládově zbarvenou srstí. Patří k hojně rozšířeným evropským šelmám a jako jediná svého rodu žije v těsné blízkosti lidí. Často bývá zaměňována za kunu lesní, ale ve skutečnosti jde o oddělené druhy s mnoha odlišnostmi. Na první pohled si u kuny skalní můžeme všimnout čistě bílé náprsenky, která zasahuje i na přední končetiny. Kuna lesní má náprsenku zbarvenou do žluta a na končetiny nezasahuje. Zatímco kuna lesní preferuje k životu, jak už název napovídá, zalesněné oblasti, kuna skalní obývá převážně nelesní biotopy (vesnice, města). Další šelmou, kterou si lze s kunou skalní jednoduše splést, je psík mývalovitý. Ten ale na rozdíl od kuny patří do čeledi psovitých a má podstatně robustnější tělo.
Ačkoli je kuna velmi chytrá a mrštná, řadí se k plachým živočichům. Zahlédnout ji tak můžete pouze výjimečně. Aktivní bývá zejména v noci a dožívá se až 10 let. Kuna skalní nepatří mezi společností oblíbené živočichy a kdekým bývá označována za škůdce. Pamatujte ale, že jde o chráněného živočicha, a tak proti ní nesmíte používat žádné nástrahy a jedy. V žádném případě se kuny nepokoušejte zbavit za použití želez. Takový postup je nejen velmi krutý, ale i trestný.
Kuny vyhledávají prostory motorových vozidel nejčastěji na podzim a v zimě. Láká je zde vyhřátý motor, který se pro ně v průběhu chladných nocí stává ideálním zdrojem tepla. Kdyby ovšem kuny v motorech pouze spaly, člověk by se snad ani nezlobil. Jak ale víme, jde o všežravce, kteří si při svém odpočinku často pochutnají na všem, co jim pod kapotou přijde pod čumák. Návštěvu tohoto nechtěného hosta tak nejčastěji poznáte podle rozkousaných kabelů. V horším případě ráno nemusíte ani nastartovat.
Pokud budete mít štěstí a k žádné větší škodě nedojde, můžete kunu odhalit např. dle otisků tlapek či zápachu. Právě zápach by mohl být do budoucna spouštěčem opakovaných návštěv dalších kun. Stává se totiž, že kromě tepla přitahují kuny do aut i pachy živočichů, kteří zde pobývali před nimi. Domnívají se, že pokud v autě strávila čas jiná kuna, musí jít o bezpečné místo, a tak zde začnou nocovat také.
Kuny mohou v prostorách motoru způsobit velké problémy. Typické je pro ně rozkousání kabelů a kabelových svazků, které zbavují jejich izolace. Často se jejich terčem stávají také hadice chladícího a brzdového systému nebo tlumící materiály. Pokud si poškození majitel vozu nevšimne, může zásah kuny v brzdovém systému způsobit i dopravní nehodu.
Po návštěvě kuny je proto nejlepším krokem vyhledání servisu, kde auto řádně zkontrolují. Cena podobné prohlídky a opravy se může vyšplhat až na několik tisíc korun. Navíc doporučujeme motor umýt, abyste předešli již zmíněným opakovaným návštěvám.
Nejspolehlivější a bohužel také nejméně dostupnou metodou, jak se nevítaného tvora v autě zbavit, je parkování v garáži. I při tom ale mějte na paměti, že jsou kuny velice vynalézavé a dokáží se protáhnout i několikacentimetrovou škvírou. Naštěstí jsme ale vynalézaví i my lidé – a tak existuje celá řada speciálních zařízení, které vám boj proti kunám pomohou vyhrát i bez garáže.
Jedním z nejosvědčenějších způsobů, jak kunu od vašeho auta odradit, je použití elektrické podložky pod auto. Můžete ji použít také proti vydře, lasici či jiným škůdcům a hodí se pro všechny typy vozidel. Co se parametrů týče, měří 115 × 99 cm a váží 9 kg. Velkou výhodou je její snadná montáž, po které je ihned funkční. K napájení podložky použijte síťový generátor fencee M02, který má speciálně upravené napětí. Pokud v blízkosti podložky nemáte zdroj elektrické energie (zásuvka 230 V), můžete pro napájení použít kombinovaný generátor power DUO PD10.
Naše elektrická podložka funguje na speciálním principu Plus-Minus. To znamená, že jsou na obvodu instalovány dva okruhy bez zemnění – jeden plus a druhý minus. Oba dráty se z generátoru vedou souběžně a v momentě, kdy se kuna dotkne obou zároveň, dostane intenzivní impuls. Nemusíte se ale bát, přestože jde o nepříjemný kontakt, není pro kunu nijak nebezpečný. Přečtěte si o instalaci vedení Plus-Minus více.
Na to, jak elektrickou podložku správně uvést do provozu, se můžete podívat v následujícím videu:
Podložka je efektivní ochranou vašeho auta před škůdci, např. kunou, vydrou nebo lasicí.…
Elektrický ohradník představuje téměř neprůstřelnou prevenci před jakýmikoli škůdci a predátory včetně kun. Jde o fyzickou i psychickou překážku, u které se můžete na účinnost stoprocentně spolehnout.
Základem funkčního zapojení je výběr správného generátoru neboli zdroje elektrického napětí. Spolu s generátorem doporučujeme zakoupit DIN lištu 80 mm pro jeho snadné uchycení. Dále budete potřebovat kvalitní vodiče, kabely a izolátory. Abychom vám výběr usnadnili, vytvořili jsme pro vás kompletní sety elektrických ohradníků, ve kterých najdete vše, co je k úspěšné instalaci ohradníku proti kuně potřeba. Jsme česká firma, která elektronická zařízení vyrábí již přes 17 let. Sami vyvíjíme a vyrábíme zdroje i další příslušenství pro elektrické ohradníky.
Některé ohradníky fencee můžete ovládat dokonce na dálku. Ke kontrole vaší ohrady odkudkoli na světě budete potřebovat pouze generátor fencee power DUO RF PDX nebo fencee energy DUO EDX, centrální ovládací zařízení FENCE WiFi GATEWAY, naši aplikaci fencee Cloud a mobilní telefon / počítač s připojením k internetu. Představujeme vám systém moderní chytré farmy, který si pro jeho praktičnost, jednoduchost a získaný komfort rychle zamilujete. Pokud se o naší moderní chytré farmě chcete dozvědět více, neváhejte si přečíst nás další blogový článek.
Kromě speciálních elektronických zařízení existuje také celá řada méně sofistikovaných a často po domácku vyrobených zábran. Zatímco elektrická zařízení poskytují spolehlivou a permanentní ochranu nejen před kunami, ale i dalšími škůdci, levné přípravky a triky mívají pouze časově omezenou účinnost a musí se aplikovat opakovaně. Na první pohled jednoduché řešení za pár korun se tak z dlouhodobého hlediska často ukáže jako podstatně složitější a zdaleka ne tak efektivní cesta k odpuzení určitého škůdce. Jelikož ale na každou kunu platí něco jiného, můžete se níže přesvědčit, že fantazii se meze téměř nekladou.
Speciální pachový sprej proti kunám pořídíte zhruba od 100 do 250 Kč. Snadno se aplikuje a účinkovat by měl několik dní. Před nastříkáním nezapomeňte vámi vybrané místo očistit od jakékoli špíny, prachu či výkalů. Jde o neviditelnou ochranu, která svým zápachem dokáže odpudit nejen kuny, ale i hlodavce.
Akustický plašič vydává tóny, které jsou slyšitelné i pro člověka. Aby se zvuk více odrážel a dosáhl vyšší intenzity, doporučujeme plašič umístit v oblasti motoru, kde se nachází nejvíce plastů. Naopak ultrazvukový plašič vysílá takové vlny, které slyší pouze zvířata. Nebude tak sice intenzivními tóny rušit vás, ale může se stát, že vyděsí vaše mazlíčky. Zdrojem napájení bývá u obou plašičů autobaterie a spustí se automaticky po vypnutí motoru. Cenově vás vyjde akustický / ultrazvukový plašič zhruba na 600–2 000 Kč.
Odolným, ale poněkud pracným způsobem, jak předejít poškození vašeho vozu, je ochrana konkrétních součástek. Stačí si zakoupit speciální trubice na hadice a kabely, které jsou vyvinuty tak, aby je žádný hlodavec ani kuna nemohli rozkousat, a obalit s nimi nejohroženější součástky.
Kuny po pletivu velmi nerady chodí, a tak si k přenocování raději zvolí místo, u kterého nebudou muset překonávat tento, pro ně tak neoblíbený, materiál. V některých případech ale může být obtížné zajistit, že si kuna do auta nenajde jinou cestu.
Na místa, kudy se kuna přibližuje k vašemu autu nebo pozemku, nasměřujte silné halogenové světlo s čidlem pohybu. Lasicovité šelmy světlo nemají vůbec v lásce, a tak je velká pravděpodobnost, že se prudké záře polekají a utečou. Nevýhodou tohoto řešení je, že stejně jako se ostré halogenové světlo nelíbí kunám, může obtěžovat i vás nebo vaše sousedy.
Dalším řešením může být také fotopast, kterou nainstalujete do motorového prostoru. Pak už stačí pouze vyčkat a jakmile nezvaný host dorazí na místo, přijde vám přímo do vašeho telefonu upozornění. Nepraktické je, že se kuna s největší pravděpodobností objeví v noci, a tak vás dané upozornění nejednou vytáhne ze zahřáté postele.
Mezi často doporučované odpuzovače patří lidské vlasy. Pokud tak plánujete vy nebo někdo z vašich blízkých návštěvu kadeřníka, doporučujeme si ustřižené vlasy uchovat. Podobného účinku dosáhnete také s psími nebo kočičími chlupy. Následně stačí vlasy/chlupy zavázat do silonové punčochy, a tu nastražit do motorového prostoru. Při umístění punčochy dbejte na dostatečnou vzdálenost od horkých částí motoru, abyste předešli vzplanutí.
Kromě punčochy můžete využít také deku, na které vaše kočka či pes běžně spí. Stačí ji položit pod auto a pro kunu se stane jasným signálem, že je dané teritorium již obsazené. Línání vašich mazlíčků tak může být pro jednou dokonce k užitku.
O něco bizarnějším trikem proti kunám jsou tygří exkrementy. Lidé si pro ně chodí do zoo a následně je rozmisťují okolo své zahrady nebo vozidla. A výsledek? Kuny se prý nevrací, protože mají z pachu tohoto predátora velký strach. Přirozeným nepřítelem kun je v České republice rys. I jeho pach by proto kuny mohl vyhnat. Sehnat jeho trus je ale paradoxně složitější než u tygra, a tak vám raději doporučujeme navštívit zoo.
Dalším známým tipem je zaplnění motorového prostoru pachem silné voňavky, citrusového vonného oleje, octu nebo mýdla. Někteří lidé zase nedají dopustit na petrolej, čpavek, houbičku se Savem či vonné kuličky do WC.
Nevýhodou boje proti kunám zůstává, že se na účinnost babských rad a levnějších prostředků nedá stoprocentně spolehnout. Každá kuna je totiž odlišná a co odradilo jednu, nemusí odradit druhou a naopak. Je tedy jen na vás, zda chcete nejprve zkoušet babské rady a postupovat k sofistikovanějším způsobům, nebo rovnou zainvestujete do elektrického zařízení, které vám ušetří čas strávený experimentováním, poslouží mnoho let a především zajistí spolehlivý účinek.
Více informací a tipů týkajících se našich zařízení naleznete v poradně či dalších blogových článcích. Přečíst si můžete také o zkušenostech našich zákazníků a výhodách všech produktů fencee. V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím live-chatu s technickými poradci, e-mailu či telefonicky. Rádi vám poradíme individuálně.
Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou
Potřebujete radu? Michal Tareš Obchodní oddělení / e-shop
Potřebujete radu? Milan Vacek Technická podpora
Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.
Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.
Komentáře ke článku
Vložit komentářAttila
02. 06. 2024 10:53Mám dlouholeté problémy s kunou už jsem namontoval do auta dva plašiče elektronický a chlupy ze psa ze vlasů lidských a nepomáhá nic až jsem dal kuličky do WC tak to funguje