Přečtěte si o benefitech a komfortu chytrého elektrického ohradníku fencee podle slov uznávaného chovatele Shetlandských ovcí pana Romana Cieslara.
Chov domácí drůbeže se bezpochyby řadí k těm nejnáročnějším. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že slepice, krůty, kachny, husy, pižmovky ani třeba perličky nelze oproti jiným zvířatům jednoduše naučit novým kouskům a vytrénovat. Možná jste proto někdy slyšeli, že se o hrabavé i vodní drůbeži mluví jako o užitečném, zato neukázněném druhu. Jelikož máme ve fencee rádi jednoduchá řešení, vyvinuli jsme špičkové elektrické ohradníky, díky kterým budete mít drůbež pod kontrolou na vámi vymezeném bezpečném území. Poradíme vám, jak elektrický ohradník pro drůbež správně vybrat a zapojit.
Elektrický ohradník je zařízení oblíbené nejen k chovu drůbeže, ale i psů, ovcí, koz, koní nebo třeba skotu. Předejdete s ním náhodným zaběhnutím i útěkům zvířat k silnici a současně zajistíte, že se k výběhu nedostanou děti či jiní kolemjdoucí. Ještě než se do výběru ohradníku naplno pustíte, udělejte si jasno v několika klíčových záležitostech. Víte už, zda budete chovat hrabavou drůbež či vodní ptactvo? Velkou výhodou je, že lze elektrické ohradníky fencee používat i v okolí vodních ploch. Podívejte se například na to, jak instalovat elektrický ohradník v okolí jezírka.
Rozmyslet si bude potřeba i to, zda má elektrický ohradník sloužit k ochraně drůbeže před vnějším nebezpečím nebo k ochraně před samotnou drůbeží. V prvním případě je dále zapotřebí vědět, který druh představuje pro vaše zvířata největší hrozbu. Na slepice kupříkladu velmi často útočí lišky. O tom, jak bránit slepice před liškami, si můžete přečíst v naší sekci Elektrický ohradník jako ochrana před zvěří. Problematické ale může být dále i „pouhé“ soužití drůbeže a jiných domácích zvířat – typicky psů či koček. Přečtěte si, jak jeden z našich zákazníků ochránil slepice před dvojicí německých ovčáků.
Neméně důležité je i to, jaký má mít zapojení obvod. Délka ohrady se odvozuje od velikosti chovaného hejna. Nezapomeňte, že pokud bude jedincům chybět prostor k volnému pohybu nebo nebudou spokojeni s množstvím travnatých ploch, pokusí se elektrický ohradník přeletět. Důsledkem nespokojenosti může být i zvýšená agresivita a vzájemné klování drůbeže.
Další stěžejní otázku představuje umístění elektrického ohradníku pro drůbež. Budete-li zapojení instalovat v oblasti s vysokým porostem, počítejte s častými ztrátami napětí. Rozhodnout se můžete také pro instalaci elektrického ohradníku částečně na souši a částečně na vodní ploše. Obecně přitom platí jednoduché pravidlo – čím náročnější terén a delší ohrada, tím silnější generátor elektrického ohradníku je potřeba.
V neposlední řadě je ke správnému výběru elektrického ohradníku pro drůbež nutno zvážit, zda se bude v okolí zapojení nacházet zásuvka. Pokud chcete elektrický ohradník provozovat na baterii nebo očekáváte od generátoru více funkcí a univerzální použití, sáhněte po kombinovaném zdroji, který lze nabíjet ze sítě (230 V) i běžné baterie (12 V). V opačném případě si vystačíte s generátorem síťovým.
Naprostý základ funkčního zapojení tvoří správně vybraný generátor. Zdroj pro elektrický ohradník slouží k tvorbě napětí, kterým následně zásobuje všechny vodiče. Pokud se drůbež pokusí elektrický ohradník překonat, bude vystavena krátkému, zato intenzivnímu proudovému impulsu, jehož účelem je odradit zvíře od nežádoucí činnosti. V naší široké nabídce si můžete vybrat generátory z mnoha modelových řad. Podle způsobu napájení je rozlišujeme na síťové a kombinované zdroje.
Dobrou volbou pro menší a citlivější zvířata jsou univerzální generátory fencee mini M. Hlavní předností těchto síťových zdrojů elektrického ohradníku je využití pro mláďata, cenová dostupnost a možnost instalace v délce až 9 km. Z řady fencee mini M doporučujeme pro drůbež spíše silnější zdroje. Skvělým příkladem je model fencee mini M10, který charakterizuje výkon 1 J, nízká spotřeba a praktické ON / OFF tlačítko.
Oblíbenou alternativu představuje řada generátorů fencee power P. Opět se jedná o síťové zdroje, které mají široké využití, jsou cenově dostupné a vyjímají se nízkou spotřebou. Hlavní rozdíly lze spatřovat ve výkonu, který se u jednotlivých modelů pohybuje v rozmezí 1–4 J. Do oblastí s nízkým porostem můžete pro ohrady s obvodem max. 10 km zvolit model fencee power P20. Potřebujete-li v místě s nízkým porostem instalovat rozlehlejší elektrický ohradník, poslouží vám generátor fencee power P40. Přečtěte si, čím dalším mohou generátory fencee power P zaujmout.
Pokud se v okolí plánovaného elektrického ohradníku nenachází zásuvka nebo očekáváte od generátorů více funkcí a přidanou hodnotu, budou pro vás správnou volbou kombinované generátory fencee power DUO PD. Vybrat si můžete třeba zdroj fencee DUO PD10, který nabízí výkon 1 J a je univerzálně použitelný pro ohrady s délkou až 8 km. Velkým benefitem je také možnost přepínání výkonu, díky čemuž lze efektivně nakládat s kapacitou baterie či přizpůsobit intenzitu impulsu citlivějším jedincům. Krok vedle neuděláte ani s kombinovaným zdrojem fencee power DUO PD20 s výstupním výkonem 2 J. Využití najde u kratších i středně dlouhých instalací s maximální délkou 15 km. Stejně jako u předchozího modelu můžete počítat s funkcí přepínání výkonu, LED bargrafem a ON / OFF tlačítkem pro pohodlné zapnutí a vypnutí zařízení. Zaujala vás tato řada? Zjistěte si o funkcích a vlastnostech zdrojů fencee power DUO PD více.
Mezi další vhodné zdroje k elektrickému ohradníku pro drůbež patří modely fencee DUO RF PDX. Nejvýznamnější předností těchto chytrých kombinovaných generátorů je dálkové ovládání. Dále nabízí výstupní výkon 1–7 J, možnost redukovat výstupní napětí na 50 %, LED kontrolky a nechybí ani funkce BARGRAF poskytující informace o celkovém fungování zapojení. Kontrolujte svůj elektrický ohradník pro drůbež na dálku díky generátoru fencee power DUO RF PDX10.
Obáváte se situace, ve které byste při instalaci elektrického ohradníku zjistili, že vám chybí některý z důležitých komponentů? Inspirujte se kompletními sety elektrického ohradníku pro drůbež, které obsahují veškeré klíčové komponenty k vytvoření funkčního zapojení. Ať už plánujete elektrický ohradník využít k vymezení prostoru pro volný pohyb kachen, zabránění útěku hus nebo ochraně slepic před liškou, set elektrického ohradníku bude správnou volbou. V rámci naší nabídky si můžete zakoupit sadu síťového generátoru fencee mini M03 a oranžového lanka k vymezení ohrady o maximálním obvodu 100 m. Naprosto perfektním řešením k ochraně drůbeže je elektrický ohradník tvořený sítí o výšce 112 cm, jehož základ tvoří síťový generátor fencee power P20 o výkonu 2 J. Mobilní ohrada se zdaleka nejčastěji používá pro slepice.
Sháníte-li k elektrickému ohradníku kombinovaný zdroj, nemusíte zoufat. Prohlédněte si např. kombinaci zdroje fencee DUO PD30 s výkonem 3 J a odolného lanka v návinu 400 m, které zajistí maximální vodivost i pro dlouhá zapojení. Ty, které zaujala možnost dálkového ovládání elektrického ohradníku, potěšíme kompletní sadou s chytrým RF generátorem fencee power DUO RF PDX10, dálkovým ovladačem a centrální jednotkou FENCE WiFi GATEWAY GW100.
Kompletní sada s elektrickou mobilní sítí, která je vhodná pro drůbež, husy, kachny,…
Sestavení elektrického ohradníku pro drůbež je rychlé a jednoduché. Abyste si nad ním zbytečně nelámali hlavu, provedeme vás těmi nejdůležitějšími kroky. Nejprve je potřeba vybrat vyhovující vodiče. Budete-li stavět dlouhou ohradu v náročném terénu, doporučujeme si dát s výběrem obzvlášť záležet. K zajištění dostatečného napětí ve všech místech rozlehlé ohrady bude zapotřebí vodič vysoké kvality. Již jsme zmínili, že skvělou volbou je elektrická ohradníková síť pro drůbež. Je pak jen na vás, zda zvolíte mobilní síť s výškou 112 cm nebo síť elektrického ohradníku s výškou 120 cm. V obou případech se budete moci spolehnout na to, že hustou sítí nedokáže prolézt ani to nejmenší kuře z hejna. Často používaná jsou také lanka elektrického ohradníku. Vybrat si můžete dobře viditelné žluto-oranžové lanko, diskrétní zelené lanko vhodné na zahrady či zeleno-bílé lanko s maximální vodivostí a zanedbatelným odporem.
Aby mohl elektrický ohradník pro drůbež fungovat jak má, musíte zajistit i spolehlivé upevnění vodičů. Toho docílíte pomocí sloupků, tyček nebo kůlů, které by měly být v případě použití lanek vzdáleny 6–8 m od sebe. Pokud jste jako vodič elektrického ohradníku zvolili mobilní síť, rozmístěte 20 tyčí s rozestupy cca 2,5 m. Následně přichází na řadu kvalitní uzemnění. Nevíte si s tímto krokem rady? Přečtěte si v naší poradně, jak uzemnit elektrický ohradník.
Máte-li zajištěné vhodné vodiče a zapojení se vám podařilo správně uzemnit, nezbývá než nastavit správnou výšku elektrického ohradníku. Pro chov drůbeže veďte 4 řady lanek ve výškách 20, 40, 60 a 85 cm. V případě, že se v elektrické ohradě pohybují mláďata, doporučujeme přidat jednu řadu zhruba 10 cm nad zemí. Jasnou představu o instalaci elektrického ohradníku získáte díky názornému videu.
Milujete mít věci pod kontrolou, ale nechce se vám neustále běhat kolem ohrady? Představujeme vám světově unikátní systém moderní chytré farmy fencee, díky kterému můžete elektrický ohradník pro drůbež ovládat doslova odkudkoli na světě. K dálkovému ovládání elektrického ohradníku budete potřebovat chytrý generátor fencee DUO RF PDX, centrální ovládací zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100, připojení k internetu, mobilní telefon nebo počítač a bezplatnou aplikaci fencee Cloud. Užitečným produktem pro vás bude také kontrolní Monitor MX10, který hlídá vstupy, kritická místa a okamžitě informuje o poklesu napětí. Široké možnosti instalace Monitoru MX10 rozebíráme v poradně.
Velkou výhodou je, že veškeré produkty chytré farmy fungují bez SIM karty. S používáním moderní chytré farmy nejsou spojeny ani žádné extra poplatky. Sestavte si interaktivní ohradník, se kterým spolehlivě ochráníte vaše chovná zvířata, pozemek nebo úrodu. Dálkově ovládané generátory fencee vám ušetří mnoho času, energie i financí. Zaujala vás chytrá farma fencee? O pohodlném ovládání elektrických ohradníků fencee si můžete více přečíst na našem blogu.
Náš tip: Běžný dosah gateway na generátory a monitorovací zařízení je 10 km. Stačí ale připojit externí anténu a snadno rozšíříte okruh komunikace až na 30 km.
K optimálnímu fungování elektrického ohradníku pro drůbež je nutné dbát na kvalitní příslušenství. Prohlédněte si, jaké další produkty fencee by vám mohly přijít vhod:
Máte-li jakékoli nejasnosti ve výběru a instalaci elektrického ohradníku pro drůbež, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím live-chatu s technickými poradci, e-mailové adresy info@fencee.cz nebo telefonicky. Rádi vám poradíme. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se elektrických ohradníků naleznete v poradně. Zajímavé informace se dočtete také v našich dalších blogových článcích. Navštívit můžete třeba rubriku o zkušenostech zákazníků s produkty fencee. Jsme česká firma, která se na výrobu elektronických zařízení specializuje již více než 17 let.
Přidat komentář ke článku Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou
Potřebujete radu? Jiří Stolín
Posíláme zkušenosti, které oceníte. Případy správného použití
výrobků, jak se o výrobky starat nebo jak na ně získat slevu.
Udělujete tímto souhlas společnosti VNT electronics s.r.o., se sídlem Dvorská 605, 563 01 Lanškroun, IČ: 64793826, zapsané ve veřejném rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, oddíl C, vložka 9839 (dále jen „Správce“), aby ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) zpracovávala tyto osobní údaje: jméno a příjmení e-mail veškeré další údaje, které napíšete do formulářů na těchto webových stránkách, nebo do emailů odeslaných na adresy uvedené na těchto stránkách Výše uvedené osobní údaje je nutné zpracovat za účelem vypracování nabídky nebo smlouvy, vyřízení objednávky nebo zaslání ceníku. Tyto údaje budou Správcem zpracovány po dobu 1 roku.
Komentáře ke článku
Vložit komentář